Jdi na obsah Jdi na menu
 


triky

18. 7. 2012

Jak jezdit na skateboardu!!

30. prosince 2007 v 18:47 | Anča |  Sk8
Chceš začít jezdit na skateboardu a nevíš, jak začít? Ve skateparku nebo na parkovišti najdete hodně zkušených kamarádů, kteří ti určitě rádi poradí. A pak je tu taky tento článek s troškou skateboardové teorie pro úplné začátečníky.
Jak tedy začít. Pořiď si prkno. Může být fungl nové nebo od kámoše nebo z bazaru. Raději nenakupuj prkna v supermarketu. Jsou sice levná, ale jsou většinou z nekvalitního materiálu. Špatně se řídí, mají tvrdá kolečka, nekvalitní nápravy z měkkého materiálu a velmi špatně se na něm jezdí. Desky se často lámou nebo upadávají kolečka. Raději popros rodiče a zajděte doskateshopu pro kvalitní a bezpečné prkno. Je sice trochu dražší, ale dýl vydrží.
výbavaK prknu je dobré pořídit si boty na skateboard. Můžeš sice jezdit i v normálních botách, ale bude to obtížnější a také nebezpečnější. Skateboardové boty mají velkou plochou a hladkou podrážku, aby dobře seděly na desce. Jsou vybaveny výztuhami a zesílením na nejvíce namáhaných místech. Je dobré opatřit si helmu. Někteří si v helmě můžou připadat hloupě, ale v mnoha skateparcích jsou helmy vyžadovány. Stejně tak chrániče na kolena a lokty můžou zabránit vážnějšímu poranění, kvůli kterému bys musel trénování na skateboardu na čas přerušit, a to přece nechceš.
Výbavu máme, tak do toho. Pokud máš nové prkno, na které zatím nejsi zvyklý, postavpostoj ho nejdříve na hrubší povrch, třeba na trávu nebo doma na koberec. Pak se na něj postav a zkus poskočit. Další cvik je snažit se udržet rovnováhu nejprve na předních a pak na zadních kolečkách. Najdi takovou polohu nohou, ve které se cítíš na desce nejjistěji.
goffy vs regularDalší, co potřebuješ zjistit je, jestli ti více vyhovuje mít vpředu pravou nebo levou nohu. Podle následující triků zjistíš, zda máš postoj GOOFY (pravá noha v předu) nebo REGULAR (levá noha vpředu):
Medoda č. 1: Vezmi míč a postav jej před sebe na zem. Teď do něj kopni. Noha, kterou jsi kopnul bude pravděpodobně ve tvém postoji vzadu.
Metoda č. 2: Jdi do schodů. Noha, kterou vykročíš jako první je tvá zadní noha v postoji.
Metoda č. 3: Tento fígl nesmíš prokouknout, jinak to nefunguje. Takže teď čti dál a jak řeknu dost, přestaneš číst a půjdeš si to zkusit. Postav se do stoje spojného (kdo nechodil do tělocviku je to s nohama těsně u sebe) a požádej někoho, aby do tebe zezadu strčil. STOP, nečti dál a udělej to.----- Tak, doufám, že jsi nespadl. Určitě ne, protože když jsi padal, předsunul jsi jednu nohu, abys neupadl. Tahle noha bude tvá zadní noha v postoji.
Odrážení
Nejlépe se provádí na hladkém asfaltu nebo betonové ploše. Dej svoji přední nohu na odráženíprkno tak, aby byla přímo nad předními trucky nebo kousek za nimi. Zadní nohou se odrážej. Jakmile nabereš dostatečnou rychlost, postav zadní nohu na prkno. Pokud jedeš z kopečka a chceš zastavit nebo zpomalit, uděláš to otočkou. Nakloníš se lehce na tu stranu, kam chceš zabočit. Lepší obrat nebo zastavení je přenést váhu na zadní nohu a přední kolečka otočit do směru, kam chceš zabočit. Chce to ale trochu tréninku. Odrážení, pojíždění a otočky dokonale natrénuj, abys získal jistotu a dokonale se sžil s prknem.
Zastavení
Teď, když víš, jak jezdit, možná se ti bude hodit umět zastavit.
Footbreaking (brzda nohou). Nejjednodušší způsob je zadní nohou zabrzdit o zem. Ale jako všechno to chce pořádně nacvičit.
Heel Drag. Je to běžný způsob zastavování u pokročilejších skateboarďáků. Přenes váhu na zadní patu, takže zadní část prkna sešlápneš, aby se přední část ocitla ve vzduchu.
Bail! Když nic jiného nefunguje, můžeš z prkna jednoduše seskočit. Pokrč kolena a když skočíš dopředu, skateboard obvykle zastaví.
Obloučky
Obloučky se dělají podobně jako na snowboardu. Za jízdy přenášíš střídavě váhu na paty a na špičky. Čím důrazněji zatlačíš patami nebo špičkami na desku, tím ostřejší bude oblouk. Časem zjistíš, že otočky jsou snadnější, jestliže nakloníš tělo ve směru oblouku.
Jakmile zvládneš jízdu na rovném parkovišti, co takhle zkusit skatepark? Lavičky, rampy a tak? Směle do toho! Pamatuj si tři pravidla:
Pravidlo č. 1: Váha vždy na přední noze.
Pravidlo č. 2:Co nejvíce pokrčená kolena. Tvé tělo se tak lépe přizpůsobí pohybům. Čím uvolněnější a pokrčenější budou tvá kolena, tím lépe budete jezdit.
Pravidlo č. 3: Buď uvolněný. Přizpůsob své tělo pohybům a nebuď prkno na prkně.
To by pro začátek stačilo. Poctivě trénuj a příště se podíváme na některé základní tricky.
 

Vznik a historie

[editovat] 1940 – 1960

Skateboarding vznikl pravděpodobně začátkem padesátých let když surfařům nefoukal vítr a nebyly vlny. Neví se, kdo vyrobil první skateboard, ale je zřejmé, že za tím stálo pár lidí, kteří přišli s podobnými nápady ve stejný čas. První skateboardy byla dřevěná prkna, na nichž byla zespodu připevněna kolečka z bruslí. Později je firmy začaly vyrábět z tenkých stlačených vrstev, podobně jako tomu je dnes. Lidé na skateboardingu začali vidět čím dál víc zábavy místo surfingu, a proto se to začalo označovat jako “chodníkový surfování” (sidewalk surfing) a to také kvůli stylu jízdy a manévrům.

První vyráběné skateboardy si objednaly Los Angeleské a Kalifornské surf shopy, to znamenalo že na nich začali více jezdit surfaři když zrovna neměli vlny. Majitel obchodu Bill Richard napsal smlouvu s Chicagskou firmou na na kolečkové brusle že budou vyrábět sady koleček na skateboard. Dnešní koloběžky byly také původně navrženy s podobným návrhem jako skateboardy s jednou hlavní výjimkou a tou jsou řídítka ve předu prkna.

Spousty surfařských výrobců, jako například Makaha si začaly vyrábět skateboardy které se podobaly spíše malým surfům a výrobní týmy tyto výrobky podporovaly. Popularitu skateboardingu velice proslavil Skateboard Magazine, a v roce 1965 se začala mezinárodní mistrovství vysílat v televizi. Vzestup tohoto sportu byl znatelný také podle prodejů Makahany která ze skateboardů vydělala 10 miliónů dolarů mezi lety 1963 a 1965. Nicméně rokem 1966 prodeje výrazně klesly a Skateboard Magazine zastavil publikace. Popularita skateboardingu zůstala malá do počátku sedmdesátých let.

[editovat] 1970

V na začátku sedmdesátých let Frank Nasworthy začal vyvíjet kolečka z polyuretanu. Jeho firma se jmenovala Cadillac Wheels. Těmito kolečky se zlepšila jízda co se týče rychlosti a setrvačnosti. Když se v roce 1972 začala prodávat, popularita skateboardingu znovu stoupala. Kvůli tomu firmy začaly investovat do vývoje nových technologií a zlepšení. Spousta firem také začala vyrábět trucky (nápravy) speciálně navržené pro skateboard, v 1976 vznikly Tracker Trucks. Vybavení skateboardu se tím stalo kompaktnější, desky se začaly vyrábět širší a dosahovaly až deseti palců, což je 254mm. To dávalo jezdcům větší kontrolu. Banana board je termín, který se používal pro skateboardy vyrobené z polypropylenu, byly velmi úzké, pružné a měly zespodu upevňující žebra. Byly velice populární v polovině sedmdesátých let a prodávány byly v mnoha barvách. Nejčastější však byla jasně žlutá barva.

Výrobci začali experimentovat s více neobvyklými materiály jako skleněná vata a hliník, ale běžné skateboardy byly stále vyráběny z kanadského javoru. Skateboardistům to dalo výhodu lepší manipulace se skateboardem a tvořily se snadno nové triky. Skateboardeři zvláště Ty Page, Bruce Logan, Bobby Piercy, Kevin Reed, a Z-Boys (jmenují se tak podle jejich místního surfshopu Zephyr) začali jezdit na nakloněných zdích a vypuštěných koupacích bazénech a shodou okolností to bylo v období sucha v roce 1976 v Kalifornii. Tím nastal nový trend vertikálních ramp, jezdci mohli jezdit rychleji a provádět více nebezpečné triky jako například slajdy (slide) na hraně rampy nebo fronside/backside otočky ve vzduchu (frontside/backside airs). To přineslo majitelům skateparků větší zodpovědnost a ceny za pojištění a začal vývoj lepších chráničů. Během této éry se skateboarding rozdělil do více disciplín, charakteristické výbavou a širokým sortimentem triků.

Výsledkem trendu vertikálního skateboardingu bylo že se zavřelo spousta skateparků kvůli velkému zadlužení. To způsobilo že skateboardisti si stavěli vlastní rampy tím skateboarding na začátku osmdesátých let znovu upadal i během tohoto úpadku se stále dotvářel styl jízdy.

[editovat] 1980

Toto období bylo poháněno firmami které fungovaly díky skateboardistům. Zaměření zpočátku bylo na vertikální skateboarding. Vynález skoku bez pomocí rukou (později známo jako ollie) Alanem Gefaldem ve Floridě v 1976 a souběžného zdokonalování většině skoků s pomocí rukou Georgem Ortonem a Tonym Alvou v Kalifornii přicházely na možnosti jak provádět triky ve vertikálních rampách. Během této vlny byl skateboarding plný komerce, přesto většina lidí kteří jezdily nikdy nikdy nezkusily vertikální rampu. Protože většina lidí si nemohla dovolit si postavit vlastní rampu nebo neměli přístup do skateparku který by byl blízko. Rostla popularita jízdy na ulici (street skating). Také freestylový skateboarding byl stále populární díky průkopníkům jako Rodney Mullen který vymyslel spoustu základních triků moderního street skatingu například imposible a kickflip. Vliv freestylu na street skating byl v polovině osmdesátých let nepatrný a na ulicích se stále jezdilo na širokých prknech s krátkou špičkou zespodu měly připevněné plastové plochy kvůli slajdování a prkna měla velká měkká kola (u nás se tyto prkna označují jako rybičky). Během rozmachu skateboardingu se ke konci osmdesátých let stále více přizpůsoboval street skatingu. Začátkem devadesátých let už poklesávající vertikální skateboarding nebyl zdaleka tak spojován se streetovým.

Obrázek popisující tvary skateboardů.

[editovat] 1990 až současnost

Dnešní prkna mají šířku 7 a čtvrt až 8 a délku 32 palců. Kolečka se dělají z extrémně tvrdého polyurethanu s nejtvrdším durometrem tvrdosti zhruba 99a. Velikost koleček je poměrně malá takže prkna jsou lehčí, takže zrychlit jízdu lze rychleji a při provádění triků je větší svoboda (když je překážka velice blízko lze se na ní lépe rozjet). Tvar prken se měnil dramaticky od 70. let ale už devadesátých už zůstal téměř stejný. Tvar dnešního prkna je odvozen od freestylových prken (rybiček) z 80. let, na rozdíl od nich má symetrický tvar a jsou užší. Od poloviny devadesátých let jsou tyto prkna standardem.

Go Skateboarding Day se začal uznávat od roku 2004 partou skateboardingových firem pro propagaci a pro povšimnutí okolního světa.

[editovat] Skateboarding v České republice

U nás se začal rozvíjet až v devadesátých letech. Mezi naše hlavní skateboardisty patří Jan Tomšovský(vertikální rampa), Marek Zápražný a Tomáš Svoboda. Český skateboarding je často spojen se slovenským existují i každoroční závody kde soutěží tým z ČR proti týmu ze SR. Na rozdíl od americké skateboardové velmoci se u nás téměř nejezdí na vertikálních rampách, je to hlavně kvůli tomu že u nás téměř žádné nejsou a je tu velmi malé členské zázemí kteří se tomu věnují. Ale za to úspěchy ve street stylu jsou úctihodné. V posledních letech se češi dokázali umístit na hodně evropských i celosvětových závodů do předních pozic. Naše nejznámější lokace jsou Skatepark Štvanice, Stalinův pomník(Stalin) a skatepark Pardubice. Na Stalina se zavítá každoročně tisíce jezdců z celého světa. Máme u nás i zaběhlý slang, některé triky se nazývají úplně jinak než je to oficiálně například kickflip → kino, 360 flip → var , hardflip → hadr , varial heelflip → varhel , atd .

[editovat] Technika

[editovat] Postoje

Ukázka jak vypadají rotace FS je zkratka pro frontside a BS pro backside. Na tomto obrázku je to popsáno pro postoj regular, pro goofy by to bylo přesně naopak.

Základní postoje jsou dva: Goofy, kde je pravá noha u předních šroubů a levá na zadním tailu (levou se jezdec odráží), a regular, kde je levá noha u předních šroubů a pravá na zadním tailu (jezdec se odráží pravou). Variantou je i mongoo při kterém noha, která má být na předních šroubech je na zadních a noha, kterou se jezdec odráží, se dodává dopředu.

[editovat] Základní triky

[editovat] Ollie

Ollie je základní skateboardingový trik a odvozuje se od něj většina skateboardingových triků, přední nohu dejte před šrouby nebo do prostřed prkna, pokud máte nohu delší než desku, tak by měla špička přečuhovat. Zadní noha je špičkou na tailu a teď přichází ta nejdůležitější fáze triku: odraz a vytáhnutí prkna směrem nahoru. Takže jedete libovolnou rychlostí, odlehčíte přední nohu a zadní stlačíte tail, v momentě kdy se dotknete země, se odrazíte a táhnete přední nohu do výšky a dopředu. Tím dosáhnete toho, že se odlepí od země, zadní nohu srovnáte nad desku, dopadnete, odjedete. Existuje několik i variací ollie: switch ollie, nollie (noseollie) a fakie.

[editovat] Frontside ollie

Frontside ollie točíte na opačnou stranu než Backside ollie čili tam kde máte záda. Nohy mějte jako na ollie ale přední nechte trochu přečuhovat lépe se vám deska udrží na nohách. Udělejte ollie a jak budete ve vzduchu tak švihněte dozadu o 180. Jakmile budete ve vzduchu v rotaci 90 stupňů budete čelem ve směru jízdy. Frontside ollie se lépe dělá když máme ještě před skokem vaše hlavní těžiště těla na patě zadní nohy. Zkrácený název tohoto triku je FS ollie.

[editovat] Backside ollie

Backside ollie je trik při kterém dáte ollie 180 směrem dopředu. Jeďte jako na ollie ale dejte si nohy dál od sebe pokrčte se a jak budete dělat ollie tak sebou zároveň švihněte směrem dopředu o 180. Jakmile budete ve vzduchu v rotaci 90 stupňů budete zády oproti směru jízdy. Backside ollie se lépe dělá když máte ještě před skokem vaše hlavní těžiště těla na špičce přední nohy. Zkrácený název tohoto triku je BS ollie.

[editovat] Kickflip

Je to trik, při kterém se vám skate protočí pod nohama o 360 podél horizontální osy. Je dost náročný a chce hodně cviku. Jeďte pomalou rychlostí, přední nohu dejte někam mezi šrouby a prostředek, ale k vnitřní straně skejtu, zadní dejte na tail. Zadní nohou přidupněte tail, přední nohu kopněte za sebe a zadní nohu přitom odlehčete (chce to hodně cviku, než si vychytáte přetáčení skatu). Při letu se vám skate pod nohama přetáčí, snažte se přední nohu vrátit nad skate. Pokud se vám to podaří, tak si kickflip odjedete jako ollie. V českém skateboardovém slangu se tento trik nazývá kino.

[editovat] Manual

Jízda po zadních dvou kolečkách se nazývá manual, po předních nosemanual.

[editovat] Zajímavosti

Voják se skateboardem během cvičení "Urban Warrior '99".
  • Světový rekord v ollie drží Danny Wainwright, který olliečkem překonal 113 cm. Pro srovnání český rekord je 101 cm, pokořil ho Adam Pelc.[1]
  • Skateboard se používá i v armádě. K manévrování uvnitř budov s cílem odhalení drátů, které by mohly spustit pasti.
  • 9. července roku 2009 Danny Way přeskočil Velkou čínskou zeď. Nejdříve tuto překážku pokořil Olliečkem a poté udělal BS 360 Ollie viz video na youtube.com.
  • Skateboarding je zaznamenán i ve filmu sk8aři (Deck Dogz) kde můžete vidět i skateboardingovou legendu Tony Hawka a jeho otočku o 540 stupňů. Tony Hawk předvedl jako 1. člověk na X-Game otočku o 900 stupňů. Také se tam předvedla dívka, která jako první holka na světě udělala otočku o 540 stupňů. Dále na skateboarding narazíte ve filmech jako Skřípění (Grind), Street Dreams, Skate or Die nebo Vrať se ke dřezu (Dishdogz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Your Inspiration To Blood Pressure Numbers

(Acliseeshito, 28. 7. 2018 23:00)

Poids est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre moelle bat, il pompe le sang par de vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-generique-effet-secondaire/