hra
jAk se hraje FLORBAL?
Na hřišti 20×40 metrů, které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely, proti sobě nastupují dvě družstva s pěti hráči v poli a brankářem. Většinou se hraje na tři útoky a dva obránce. Branky jsou 160 cm široké, 115 cm vysoké, hluboké 65 cm v dolní části a 40cm v horní části, mají měkkou obvodovou a chytací síť. Hraje se na 3× 20 minut(tento limit platí u mužů a juniorů, u mládeže se časy liší ), přestávky mezi třetinami jsou 10 minut (u mužů a juniorů). Juniorky hrají třikrát 15 minut čistého času.
Hráči v poli mohou míček odehrát pouze florbalovou holí, zároveň však není přípustné hrát holí nad úrovní kolen. Míček lze odehrát nebo zpracovat i nohou, ale přihrávka nebo vstřelení gólu kopnutím je porušením pravidel. Kontakt mezi hráči už není zakázán jako v počátcích hry – hra tělem se toleruje. Hra hlavou nebo rukou je zakázáná, stejně jako výskok. Brankář hokejku nepoužívá a může míček odrazit kteroukoli částí těla nebo chytat do rukou, pokud se jakoukoliv částí těla dotýká velkého brankoviště. Dále brankář nesmí dostat nahrávku od spoluhráče, tzv. "malou domů" a při výhozu nesmí přehodit půlící čáru.
Co je to FLORBAL?
Florbal je kolektivní halový sport podobný pozemnímu hokeji. Hraje se na hřišti o rozměrech 40×20 metrů s lehkým dutým plastovým míčkem. Při standardní herní situaci je z každého týmu na hřišti v jeden moment pět hráčů v poli a jeden brankář. Hráči mají speciální florbalové hole a snaží se vstřelit protivníkovi gól. Brankáři hokejku nemají.
Historie florbalu
I když florbal vznikl původně v USA, je za kolébku tohoto sportu považováno Švédsko. Zde se v 70. letech 20. století začal, pod názvem innebandy hrát organizovaně a rychle si získal obrovskou popularitu. Další zemí, kde si hra brzo získala popularitu, bylo Finsko (pod názvem salibandy) a Švýcarsko (unihockey). S rozdílnými názvy se také mírně lišila pravidla, největší rozdíl byl ve švýcarské verzi, kde i brankář používal hokejku. Ke sjednocení pravidel došlo v roce 1986 v souvislosti se založením Mezinárodní florbalové federace.
Švédsko udává směr ve vývoji dnešního florbalu a má nejvíce registrovaných florbalistů na světě. Česká florbalová unie je z hlediska počtu členů na třetím místě za druhými Finy a před čtvrtými Švýcary.
Zajímavostí je, že děrovaný míček nevynalezli Švédové, Finové ani Švýcaři, ale Američané, kteří používali plastový děrovaný míček ke trénování baseballu; tento míček byl původně přibližně dvakrát větší.
Švýcarský florbal
Ve Švýcarsku šli svou cestou. Hlavním rozdílem bylo to, že brankář měl hokejku, jako má brankář v hokeji. Ve Švýcarsku hrají „velký florbal“ (Grossfeld) pouze v nejvyšších soutěžích. V nižších soutěžích se hraje tzv. Kleinfeld – malý florbal, kde v poli hrají pouze 3 hráči (plus brankář). Kleinfeld hraje převážná většina florbalistů v nižších soutěžích. Švýcaři k tomuto rozdělení přistoupili asi také proto, že ve Švýcarsku není dostatek velkých hal (40x20 m).
Český florbal
Dynamický vývoj tohoto mladého sportu zasáhl na počátku 90.let také Českou republiku. Díky výměnné stáži mezi studenty pražské VŠE a finské university KY Helsinky bylo sehráno v roce 1984 první přátelské utkání a jako dar obdrželi naši studenti historickou sadu originálních hokejek, se kterou téměř dva roky pravidelně trénovali (např. Michal Bauer, Petr Chaloupka).
Po neoficiálních kontaktech se zahraničními kluby a „době nadšení“ byla založena v roce 1992 Česká florbalová unie (ČFbU), která sjednotila domácí zájemce o florbal, vypracovala a zorganizovala systém ligových soutěží. Ty byly oficiálně zahájeny v roce 1994.
Od „pionýrských začátků“ došlo k neuvěřitelnému nárůstu členské základny. V současnosti florbalová unie sdružuje přes 28 000 registrovaných hráčů a každý rok se tento stav zvyšuje. Díky jednoduchosti, rychlosti, technickým kouskům a především dostupnosti si florbal získal obrovské zázemí také na všech stupních škol. Obliba florbalu jde tak daleko, že začíná vytlačovat tradiční míčové hry, což dokazuje i více než 1500 škol zapojených do školních florbalových turnajů.
Široká základna se zákonitě promítá také do kvality i výkonnosti české reprezentace, která dosahuje výborných výsledků na evropské i světové scéně. Potvrzením síly našeho florbalu je pak určitě 4. místo mužů z posledního světového šampionátu 2002 v Helsinkách, kde jsme se umístili hned za florbalovými velmocemi Švédskem, Finskem a Švýcarskem ale hlavně MS 2004 ve Švýcarsku, kde Češi prohráli až ve finále s "kolébkou florbalu", Švédskem. Velice kvalitní hru předvádí také čeští junioři (hráči do 19ti let). Ti v roce 2003 získali bronz, který se snažili obhájit na MS 2005 v Lotyšsku. Tam bohužel vypadli v semifinále s domácím celkem.
Mezinárodní uznání zaznamenala Česká florbalová unie i na poli diplomacie. Česká republika se stává pravidelným pořadatelem florbalových akcí. Mistrovství světa se u nás pořádalo v roce 1998 (Praha, Brno) a v Praze a Ostravě se bude konat v roce 2008. Pořadatelství Mistrovství světa juniorů jsme získali v roce 2003 (Praha). V Čechách se již dvakrát objevil Pohár mistrů evropských zemí. V roce 2003 (Praha, Liberec) a 2006 (Ostrava)
Skvělou vizitkou organizačních i sportovních schopností českého florbalu je bezesporu pořádání jednoho z největších klubových turnajů na světě - Czech Open (v roce 2006 již 16. ročník), kdy se začátkem srpna rok co rok stane Praha centrem florbalové planety (v roce 2005 se zúčastnilo 215 družstev z 17ti zemí světa).
Florbal - je často označován jako sport budoucnosti. Proč ? Zejména pro jeho jedinečnost, jednoduchost, snadnou dostupnost, oblibu na školách aj. Florbal je krásný, rychlý sport, který je ideální pro každého sportovního diváka. Narozdíl od jiných míčových sportů je ve florbale hlavní snahou vstřelit gól. V každém florbalvém zápase najdete krásné technické kousky, gólové akce...
V současnosti patří mezi nejlepší české florbalové kluby například tito: Tatran Střešovice, SSK Vítkovice, FbC Pepino Ostrava, Torpedo Havířov, FbK Mladá Boleslav, Bulldogs Brno a SSK Future.
Mezi velikány na mezinárodním poli patří hlavně celky ze švédské Elitserien, která je pokládána za nejlepší ligu na světě. Jmenujme například Pixbo Wallenstam IBK, AIK Stockholm, Warberg IC nebo IBK Dalen. Ve finské lize dlouhodobě kralují týmy Espoon Oilers a SSV Helsinki. Ze Švýcarksa známe především kluby Willer-Ersingen, Aligator Mallans nebo Rychenberg Winthethur...
Výstroj a výzbroj
Dělí se na výstroj brankáře a výstroj hráče v poli:
Atest florbalového vybavení: hole, brankářské masky, mantinely, míčky, branky
Florbalová hůl: délka 70-105cm (podle výšky hráče), tvrdost 21,5-42mm (21,5mm nejtvrdší, 42mm nejměkčí)
Obuv: nejlepší je určená přímo pro florbal
Chrániče: chrániče holení (fotbalové)
Míčky: v různých barvách, v ČR povolen jen bílý a od MS 2008 i „vanilkový“
Doplňky: nátepníky, čelenky, vaky na hokejky, tašky atd.
hovnival
(hovinko boli me bebinko, 18. 7. 2012 12:35)